Türkiye Cumhuriyeti

Kolombo Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Kıymetli Vatandaşlarım,

Sayın Ziyaretçiler,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti nezdindeki Büyükelçisi olarak görevime 1 Eylül 2015 tarihinde başlamış bulunmaktayım.

Başkent Kolombo’da 2013 yılında faaliyete geçen Büyükelçiliğimiz,  Türkiye Cumhuriyeti ile Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti arasındaki siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmakta ve görev bölgemizde yaşayan vatandaşlarımıza konsolosluk hizmeti vermektedir.

İki ülke arasında sorunsuz seyreden ilişkiler, Sayın Cumhurbaşkanımızın dönemin Başbakanı olarak Tsunami felaketi sonrasında 10 Şubat 2005 tarihinde Sri Lanka’ya gerçekleştirdiği ziyaret ve dönemin Sri Lanka Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa’nın da 2008 yılında ülkemizi ziyareti ile ivme kazanmıştır. İki ülke arasındaki iyi ilişkilerim diğer bir  göstergesini de 2006 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Sri Lanka Parlamentosu arasında karşılıklı olarak kurulan Parlamentolararası Dostluk Grubunun teşkil edilmiş olmasıdır.

Bununla beraber, Türk Hava Yolları’nın Kolombo’ya düzenlediği tarifeli seferler, turizm alanındaki ilişkilerimizin yoğunlaşmasına ve iki ülke arasındaki insani etkileşimin artmasına vesile olmaktadır.

Türkiye-Sri Lanka ilişkilerinin her alanda ilerletilmesi ve halklarımız arasındaki dostluğun pekiştirilmesi amacıyla hizmet veren Büyükelçiliğimizce oluşturulan web sitemizden, bizleri görüş ve önerilerinizle yönlendirebilirsiniz.

Bu vesileyle, şahsım ve Büyükelçiliğimizdeki tüm görevlilerimiz adına sizlere selam ve saygılarımı sunar,  sağlık ve mutluluk dilerim.

 

Tunca Özçuhadar

Büyükelçi